fbpx

Sauna ehitamise ABC

Saunum-elektrikerisega-saun

Meie kultuuriruumis on saun olnud alati väga tähtsal kohal. Meie esivanemate jaoks oli see koht, kus käidi harimas nii keha kui ka hinge. Aja jooksul on mõned asjad ehk muutunud, kuid saun on meie jaoks olnud alati omal kohal. Järgnevalt kirjeldame erinevaid etappe, mida sauna planeerimisel ja ehitamisel silmas pidada.

Sauna planeerimine

Sauna ehitamist või renoveerimist alustatakse mõistagi planeerimisest. Mõtle ruumi asukohale, soovitatav on väljapääs otse õue või rõdule. Väga tähtis aspekt on õhuringlus, leiliruumi puhul on oluline hea ventilatsioon, halva õhuringluse korral võib sinu tervendav saun hoopis tervisele kahjulik olla. Heas saunas peab õuest lisaõhk liikuma leiliruumi ning väljaminev õhk peab olema juhitud ventilatsioonilõõri.

Palju oleneb sellest, kas sauna ehitamine toimub juba olemasolevasse ruumi või uusehitisse. Mõnikord on ruum juba olemas ning dikteerib ülejäänu. Saunamaja eraldi ehitades on võimalik planeerida leili-, pesu- ja puhkeruum perele sobiva suurusega. Enne ehitamist peab kindlasti planeerima ka ventilatsiooni, kerise ning lava paigutuse. Samuti on oluline leida vastus küsimusele, kust tuleb vesi ja kuhu see hiljem läheb.

Ettevalmistus ja sauna ehitamine

Heas saunas peab kõik olema omavahel tasakaalus. Korraliku leili saamiseks on õigesti ehitatud ruumil oluline osa. Töid soojustus- ja puitmaterjalidega saab alustada alles peale seda, kui saunaruum on korralikult ette valmistatud: on loodud vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorudele avad, paigaldatud torustikud, püstitatud vajalikud vaheseinad, soojustatud ja valatud põrand.

Sauna selgrooks on ventilatsioon, see on sauna A ja O. Sellest sõltub palju – ruumi funktsionaalsus sõltub heast õhuringlusest, mis tekitab hea sisekliima mitmes mõttes. Huvitaval kombel on sauna ja hea leili aluseks õhk ja selle liikumine. Ventilatsioon on koht, millelt ei tasu kindlasti kokku hoida.

Ventilatsioon on sauna A ja O.

Seinte ettevalmistuse ühe eeltööna tuleks alumine sidepuu kindlasti teha niiskuskindlaks töödeldud puidust, sest see osa saab tavaliselt enim niiskust. Karkassi postide vahele ja peale tuleks paigaldada soojusisolatsioon, mis on kaetud fooliumaurutõkkega. Kindlasti tuleb soojustada ka sauna katuslagi. Sauna soojustamine-isoleerimine on tähtis selle pärast, et see aitab leiliruumi eraldada muust hoonest. Nii on täidetud tulekindluse nõuded ja ülejäänud majja ei jõua niiskust. Eriti tähtis on see just sel juhul, kui saun ei asetse eraldiseisvas hoones.

Voodriseinad tasub valida naturaalsed ja viimistleda veekindla vahendiga. See aitab hoida eemal üleliigset niiskust ja mustust. Mingil juhul ei tohi kasutada mittehingavaid või mürgiseid aure eraldavaid lakke, mis muudavad puitpinnad libedaks ja tuliseks. Aurutõkke ja laudvoodri vahele tuleks jätta umbes 2 cm õhuvahet. Põranda lähedale ja lae alla tuleks aga voodrisse jätta umbes 4–5 cm laiune õhuvahe. Sauna kütmisel hakkab saunas olev kuum õhk õhuvahes tsirkuleerima, soojustusmaterjali fooliumpinnast peegeldub soojus tagasi laudvoodrisse, mille tulemusel laudvooder, s.o seina sisepind, saavutab lühikese ajaga ümbritseva õhuga võrdse temperatuuri.

Saunalava ehitus

Lava pikkuse arvutamisel tuleb aluseks võtta saunaliste arv. Igaühe kohta arvestatakse keskmiselt 60 cm istumisruumi. Lava peaks samas olema nii pikk, et seal saaks soovi korral ka lamada – seega vähemalt 2 m. Istumis- ehk lamamislava sügavus on vähemalt 55 cm.

Otsaseinalava on kõige lihtsam ja levinud konstruktsioon, mis sobib eelkõige väikesesse sauna. Enamik kodusaunu on planeeritud just sellisega. Lava minimaalne sügavus on 55 cm, aga kui soovitakse laiemat, siis võib olla 90–100 cm. L-tüüpi ehk nurgalava puhul on leiliruumi pindala 1–1,5 m² suurem. U-tüüpi ehk raamlava mõõtmed tuleb valida selliselt, et istumiseks pole vaja kasutada ebamugavaid nurgakohti. Loomulikult suureneb sellega leiliruumi pindala, mis peab olema vahemikus 7–18 m². Hea paigutuse korral saab sellisel laval kolm inimest isegi lamada.

Üldlevinud lava paigaldamise kõrguseks on selle paigutamine laest meetri jagu allapoole. Sellest veidi madalamal peaks olema aste. Astme kõrgus võiks olla 45-46 cm maast ning kui otsustad teha mitu astet, võiks astmete vahele jääda 45 cm. Tuleb arvesse võtta ka seda, et endal oleks mugav lava peale minna. Saunalava saab ehitada kas pikkade või siis lühikeste lavalaudadega. Pikkade laudade puhul tuleb raami keskele panna kindlasti veel paar ristitala läbi lava karkassi, mille külge saab hiljem kruvida lavalauad. Karkassi tegemisel arvesta, et lavalaudade vahele jääksid 5-10 mm vahed. Lühikeste lavalaudade korral tuleb panna karkassile kindlasti ka üks ristitala. See aitab hoida lava laiuse keskelt ja äärtest sama. Kinnitades lavalauad altpoolt kruvidega läbi tugiprussid jääb pealispind kena ja pole ohtu, et saad kõrvetada.

Põhitõde on see, et kõrgete temperatuuride tõttu peavad saunalava ja istepingid olema valmistatud kindlasti lehtpuidust.

Milline saunakeris valida?

Elektriküttega sauna üks peamisi eeliseid on see, et see on kiire, tõhus ja puhas. Enamik elektriküttega saunade mudeleid on kavandatud saavutama kõrgeid temperatuure ja seda üsna lühikese aja jooksul. Veelgi enam, teatud mudelite puhul on sul võimalus kaugjuhitav kütmine. Seega võid sauna kütma panna juba automaatselt siis, kui ise oled alles kodust eemal. Nii ootab sind soe saun kohe koju jõudes.

Kuna tegemist on elektriteel köetava saunaga, mitte lahtise tulega, on ka turvameetmed siinkohal tihti paremad. Kuid seda tüüpi saunadel on ka omad puudused. Peamine on see, et need on elektrilised. See tähendab, et kui sa ei ela usaldusväärse toiteallikaga piirkonnas, ei pruugi elektriküttega saun olla sinu jaoks parim valik. Samuti võib kulukaks osutada elektrinergia maksumus.

Pildil Saunum elektrikeris.

Puuküttega saunu on kasutatud juba sadu aastaid. Tegelikult eelistavad paljud endiselt puuküttega sauna selle ehtsuse tõttu. Mis puutub kulusse, siis on need ka väga taskukohased, kuigi paigalduskulud võivad olla kõrgemad kui elektrisauna puhul. Põleva puidu lõhn loob õhkkonna, mis on erinev teist tüüpi saunadest. Puuküttega sauna paigaldamise suur eelis on see, et selle toimimiseks vajalike juhtmestike paigaldamiseks pole vaja elektriku teenuseid, nagu see on elektriküttega sauna puhul. Siiski vajad näiteks korstent või ventilatsiooniava. Teine peamine puudus on see, et sauna temperatuuri on palju raskem kontrollida. Samuti võib ruumi kütmine kauem aega võtta kui elektrisauna puhul. Samuti tuleb mõelda puude ostu peale, mis võib teatud kohtades tülikas ja kallis olla. Eriti kui elad linnas. Lisaks on puud vaja ladustada, olgu selleks puuriit või kuur.

Tavaliselt on elektrikeris kasutuses linnakodu saunades ja puukeris on omakorda esimene valik maakodus.

Kerise puhul kehtib reegel, et mida suurem leiliruum, seda võimsam peab olema keris, sest nii saab sauna mõistliku ajaga kuumaks kütta. Ka akna olemasolu leiliruumis nõuab võimsamat kerist, sest väljast sisse imbuv külm õhk pärsib ruumi kuumakskütmist.

Puukerist saab kasutada igas leiliruumis, millel on olemas korsten või korstna paigaldamise võimalus. Puukerisel on elektrikerise ees mitmeid eeliseid – see loob õige eestlasliku saunameeleolu ja aitab kaasa paremale õhuvahetusele leiliruumis. Kindlasti on puudega kütmine ka oluliselt soodsam kui elektriküte. Samas kipub puukerise puhul nõrkuseks olema pikem ja tülikam kütmine. Teisisõnu: sauna kuumaks ajamiseks kulub rohkem aega, enda tööpanust ning ka kütmise kogemust. Puukerisega on keerukam hoida ühtlast temperatuuri, sest kütmisel on vaja arvestada puude kogust ja kerise suurust, et sobivat temperatuuri saavutada.

Mida veel silmas pidada?

Suureks märksõnaks on mugavus. Saun on koht, kus teil peab hea olema. Mängige julgelt erinevate ideedega ja leidke enda jaoks parimad lahendused. Otsige inspiratsiooni netilehekülgedelt, koduajakirjadest ja miks mitte ka sõprade saunadest.

Teiseks tähtsaks märksõnaks on turvalisus. Ühendused ahju ja korstna vahel peavad olema korrektselt tehtud ning tuleohutusnõuetele vastavad. Samuti on tähtis see, et leiliruumis asetseks keris nii, et selle vastu on ka parima tahtmise juures keeruline minna. Lisaks tasub silmas pidada, et leiliruumi viiv saunauks avaneks väljapoole. Ühelt poolt hoiab see kokku ruumi, teisalt kindlustab see ohutu saunaskäigu, sest puudub võimalus sauna kinni jääda.

Sauna ehitamine nõuab põhjalikku planeerimist ja läbimõtlemist. Arvestama peab mitmesuguste aspektidega ning tihtipeale võib ise sauna ehitama hakates ette tulla mitmesuguseid tõrkeid. Kui vajad sauna ehitusel professionaali abi, võta meiega ühendust siin.

Allikad: puumarket.ee, hange.ee, k-rauta.ee, etak.ee, ohtuleht.ee